FAQ

Otázky a odpovědi

Otázka: Co je to stres?

Odpověď:
Stresem v běžné řeči je míněno vše, co nás nějak přetěžuje, co je nám nepříjemné, co nás tlačí. Tím mohou být situace, lidé, ale také naše myšlenky a pocity. V tomto případě hovoříme o stresorech, které mohou být vnější nebo vnitřní. Velmi důležité je to, co není až tak obecně známé a to je to, že pro každého z nás je touto příčinou něco jiného a v jiné intenzitě. Hovoříme pak o frustrační odolnosti jedince, čímž míníme to, co daný jednotlivec vydrží v porovnání s ostatními.

Další podrobnosti naleznete v samostatném článku věnovaném stresu (zde).

 

Otázka: Co je to Facilitátor?

Dnes tak často používané slovo a přesto, víme, co vlastně znamená? Podíváme-li se do psychologického slovníku, najdeme vysvětlení ve smyslu zlepšení výkonu způsobeného tím, že jedinec vidí jinou osobu při stejné činnosti, eventuálně má možnost konzultovat své postupy a rozhodnutí se svým facilitátorem. Při překladu z angličtiny se pak blíží pochopení hned několik významů – usnadnit, ulehčit, vybavit nebo snadnost, lehkost, obratnost. Víme-li, co je to facilitace, víme také, jaké nároky na správného facilitátora vlastně jsou?

Další podrobnosti naleznete v samostatném článku věnovaném facilitátorství (zde).

Otázka: Co je to Asertivita?

Přesný překlad je téměř nemožný. Přesto pokusy o definici jsou:

  • Asertivita je schopnost člověka prosadit vlastní požadavek, který považuje za oprávněný. Je to schopnost jednat v životních situacích tak, aby nepociťoval omezení vlastní vůle okolím a současně svým chováním nečinil nátlak na práva druhých.
  • Jde o zdravé, přiměřené a situaci realistické sebeprosazování, respektující práva druhých. Podmínkou je že člověk pní své povinnosti a totéž předpokládá a vyžaduje u druhých.
  • Je to schopnost spontánně reagovat, oponovat druhým, bránit se manipulaci a stát si za svým názorem. Je to však i schopnost přiznat chyby či omyl.
  • Jedná se o praktický způsob komunikace a jednání, při kterém člověk vyjadřuje a prosazuje otevřeně a přiměřeně své myšlenky, city, názory a postoje. Postupuje tak, aby nepřekračovat vlastní práva, ani práva ostatních lidí.

Kompletní článek naleznete v tomto dokumentu o ASERTIVITĚ (zde).

 

Kontaktní formulář – zeptejte se

[contact_form]

Zanechte odpověď

Vyplňte prosím (ochrana proti spamu): * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.