ASERTIVITA

Dnešní doba vyžaduje jedince, který je sociálně zralý, vyrovnaný, s dovedností efektivního jednání, schopný se racionálně rozhodovat v mezních či konfliktních situacích, přiměřeně se kontrolovat, řešit problémy, diskutovat, argumentovat, přesvědčovat i vyjednávat. Přesto pro člověka, který má chuť, odvahu a snahu rozvíjet asertivní dovednosti musíme říci, že asertivita není všemocná a jistě se ocitneme v situacích, kdy není na místě.
Přesný překlad je téměř nemožný. Přesto pokusy o definici jsou:

  • Asertivita je schopnost člověka prosadit vlastní požadavek, který považuje za oprávněný. Je to schopnost jednat v životních situacích tak, aby nepociťoval omezení vlastní vůle okolím a současně svým chováním nečinil nátlak na práva druhých.
  • Jde o zdravé, přiměřené a situaci realistické sebeprosazování, respektující práva druhých. Podmínkou je že člověk pní své povinnosti a totéž předpokládá a vyžaduje u druhých.
  • Je to schopnost spontánně reagovat, oponovat druhým, bránit se manipulaci a stát si za svým názorem. Je to však i schopnost přiznat chyby či omyl.

Jedná se o praktický způsob komunikace a jednání, při kterém člověk vyjadřuje a prosazuje otevřeně a přiměřeně své myšlenky, city, názory a postoje. Postupuje tak, aby nepřekračovat vlastní práva, ani práva ostatních lidí.

Kompletní článek naleznete v tomto dokumentu o „ASERTIVITĚ“ (*.pdf dokument 356,- Kb)

Zanechte odpověď

Vyplňte prosím (ochrana proti spamu): * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.